ЦЕ ТЕЖ БУВ ФРОНТ
Вже 76-й рік поспіль ми відзначаємо День визволення України від нацистських окупантів. Ця подія навіки увійшла героїчною сторінкою в історію нашого багатостраждального, проте непереможного народу.
Документи, що зберігаються у Державному архіві Кіровоградської області, досить докладно висвітлюють процес визволення Кіровоградщини від гітлерівських загарбників та відбудови сільського господарства та промисловості на її території.
З жовтня 1943 р. Степовий фронт розпочав визволення Кіровоградської області від німецьких військ та їх союзників. 08 січня 1944 року був визволений обласний центр. У березні 1944 року 2-й Український фронт розпочав наступ до кордонів Молдови, завершивши процес визволення території Кіровоградської області від фашистських загарбників.
Але, війна не закінчилася, і місцевій владі разом із військовими частинами доводилося вирішувати проблеми розмінування території, підготовки призовників до Червоної армії, мобілізації населення на роботи в інтересах армійських підрозділів.
Також, було створено державну комісію з розслідування злодіянь окупантів та нанесені збитки Кіровоградській області під час війни 1941-1945 рр. Акти державної комісії із розслідування злодіянь окупантів свідчать про численні військові злочини як окупантів, так і тих, хто з ними співпрацював.
Хоча, Кіровоградська область зазнала значних людських втрат, що не могло не відбитися на перебігу відбудови, на Кіровоградщині розпочалося відновлення господарського та суспільно-політичного життя. Важливим завданням для влади стало налагодження постачання містом продуктів харчування, відтворення системи соціального захисту тощо.