ПОРЯДОК
оповіщення населення про надзвичайні ситуації
Спові́щення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій — доведення сигналів і повідомлень органів управління цивільного захисту про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, аварій, катастроф, епідемій, пожеж тощо до центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій і населення.
Для привернення уваги, перед доведенням інформації до населення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації, передається попереджувальний сигнал “Увага всім”, а саме: уривчасте звучання електросирен, часті гудки транспорту, зокрема у запису мережами радіомовлення та через вуличні гучномовні пристрої. Тривалість звучання попереджувального сигналу становить три – п’ять хвилин.
Після попереджувального сигналу здійснюється трансляція телерадіомережами відповідних повідомлень про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації із супроводженням інформації жестовою мовою та/або субтитруванням, якщо вона є голосовою, і аудіокоментуванням, якщо вона є візуальною.
Способи доведення сигналів: телебачення, радіо; електросирени, гудки підприємств, гудкитранспортних засобів; гучномовці, телефони, посильні. Почувши звуки електросирен, гудки підприємств, інших сигнальних засобів (що значить“УВАГА ВСІМ”), кожен громадянин зобов’язаний:
увімкнути радіоприймач, телевізор на каналі місцевого віщання;
уважно прослухати звернення до населення, яке пролунає після відключення сирен, гудків тощо;
продумати і виконати усі рекомендації, що пропонуються;
знайти можливість сповістити про отриману інформацію сусідів чи знайомих.
Оповіщення в умовах воєнного стану здійснюється за сигналами:
Ракетна і авіаційна небезпека – ПОВІТРЯНА ТРИВОГА;
Радіаційне зараження – РАДІАЦІЙНЕ ЗАРАЖЕННЯ;
Хімічне зараження – ХІМІЧНЕ ЗАРАЖЕННЯ; Біологічне зараження – БІОЛОГІЧНЕ ЗАРАЖЕННЯ.
Термінова інформація про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації передається після сигналу «Увага всім!». Сигнали оповіщення цивільного захисту, повідомлення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, інформація про дії в умовах надзвичайної ситуації, інформація про дії в умовах надзвичайної ситуації доводяться до працівників підприємств, установ, організацій, населення всіма наявними засобами зв’язку, ефіру, оповіщення, Інтернету. Інформація передається протягом 5 хвилин після подання звукових сигналів (сирени, гудки та інші). Вислухавши ці повідомлення, кожен громадянин має діяти без паніки і метушні у відповідності до отриманих вказівок. Обов’язково попередьте своїх сусідів про отриману інформацію. Кожен громадянин повинен знати телефон служби порятунку – 101.